Karton Kutu Özellikleri

karton-kutu-teknik-ozellikleri

Karton Kutu Özellikleri

Karton kutuların özellikleri kullanılan oluklu mukavva ve baskı yöntemlerine bağlı olarak değişir. Düşük maliyeti ve Covid-19 sürecinin getirdiği hijyen gereksinimi doğrultusunda popülerleşen karton kutular, gelişen imalat yöntemleri doğrultusunda ek özellikler kazanabilmektedir. Karton kutu özellikleri imalatçı becerisi ile her sektöre yönelik ambalaj çözümü sunabilecek düzeye yükselirken, kullanım alanı da bu gelişmeye paralel artışa geçmektedir.

Oluklu Mukavva Özellikleri

Oluklu mukavvaların özellikleri kutu kalitesini belirlemesi açısından önemlidir. Tek veya çift oluklu mukavva ile imal edilen karton kutular, kullanılacağı sektörün kalite beklentisine göre mukavvada yapılan değişiklikler ile şekillenmektedir. Kutu kalınlığı oluklu mukavva özelliklerine göre belirlenir. Oluk sayısı ve yüksekliğe göre oluklu mukavva çeşitleri şunlardır:

  • İri Dalgalı Oluklu Mukavva: Bir metrede 104 – 125 adet oluk bulunan iri dalgalı mukavvalarda, oluk yükseklikleri 4,5 mm ile 4,7 mm arasında değişir.
  • İnce Dalgalı Oluklu Mukavva: Bir metrede 150 ila 184 adet oluk bulunur. Oluk yüksekliği 2,1 mm ila 2,99 mm arasında değişir.
  • Orta Dalgalı Oluklu Mukavva: Metrede 120 – 145 adet oluk bulunur. Oluk yükseklikleri 3,5 mm ila 3,7 mm arasında değişir.
  • Mikro Dalgalı Oluklu Mukavva: Metrede 275 – 310 adet oluğa sahip olan mikro dalgalı oluklu mukavvalarda, oluk yükseklikleri 1,15 – 1,65 mm arasında değişebilir.

Karton Kutu Teknik Özellikleri

Karton kutuların teknik özelliği kullanılan oluklu mukavva özelinde değişir. Yukarıda sıralanan dört farklı dalga tipine göre üretilen karton kutular, sipariş özelindeki kalite beklentisi doğrultusunda imal edilmektedir. Kalite gereksinimi, kutu kalınlığını etkiler. Oluklu mukavva için seçilen dalga tipine göre karton ambalaj kutu modellerinin teknik özellikleri şekillenir.

Kraft Karton Kutu Özellikleri

Kraft karton kutuların özellikleri şekil, ölçü ve kalınlık bakımından oluklu mukavva ile değişiklik gösterirken, mukavvanın renklendirilmesi ile görsel özelliklerini kazanır. Kraft kutular natürel yapısı ile sektörün en çok tercih edilen modellerini oluşturur. Marka gereksinimleri doğrultusunda logo uygulamaları ile görseli zenginleştirilebilen Kraft karton kutular, istenen kalite doğrultusunda imal edilebilir. Sipariş özelinde ürünün kalite gereksinimleri imalatçı ile doğru paylaşılması halinde her sektöre yönelik ölçü ve geometride kaliteli Kraft kutu imal edilebilmektedir.

Baskılı Karton Kutu Özellikleri

Dekoratif karton kutuların özellikleri mukavva ve baskı ekipmanları doğrultusunda şekillenir. Kutunun kalitesi mukavva kalınlığı ile sağlanırken, dekoratif görünüm için birden fazla yöntem bulunur. Kutunun renkli olarak imal edilecek olması, mukavvanın renklendirmesi ile gerçekleştirilir. Baskı yöntemleri ise doğrudan hazırlanan şablona uygulanabildiği gibi kutuya kaplama yolu tercih edilerek görsel tasarım uygulanır. Baskılı karton kutular, her ürün modeli için uygulanabilmektedir. Bireysel ve kurumsal ihtiyaçlar doğrultusunda imalatçılar toptan baskılı karton kutu tedarikini üstlenebilir. Verilecek siparişlerde karton kutu özellikleri doğru belirlenmeli, baskı için tüm beklentiler tedarikçiye doğru bir şekilde aktarılarak istenen model üretiminin yapılması sağlanmalıdır.

Bu gönderiyi paylaş