Karton Kutu Nedir?

Karton Kutu Nedir?

Karton kutu günlük hayatımızın birçok yerinde bulunmaktadırlar. Örneğin; ev taşırken, kargo gönderirken, ulaşım sırasında, iş hayatımızda ürün taşıma noktasında oldukça önemlidirler. Genellikle lojistik alanında malzemelerin ve eşyaların paketlenmesi, taşınması için tercih edilir. Ürünlerin kırılmaması veya zarar görmemesi için kullanılan karton kutu, farklı ölçülerde ve farklı boylarda üretilmektedir. Müşterinin isteği ve ihtiyacına bağlı olarak karton kutuların üretimi yapılır. Karton kutuların üretim süreci tasarım, baskı, kesim aşamasının yanı sıra üretilen modele göre ihtiyaç varsa yapıştırma işlemi yapılarak tamamlanmaktadır. Karton kutunun kalınlığı içine konulacak malzemenin ağırlığına göre tercih edilir. Örneğin; kargo firması için üretilecek karton kutuların daha kalın olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü kargo ile ağır ürünlerin gönderimi de yapılmaktadır. Karton kutu baskısında kurumsal firmanızı simgeleyen renkler kullanılmaktadır. CMYK baskı yapılabileceği gibi müşterinin isteğine bağlı olarak farklı renkler kullanılabilmektedir.

Karton kutuların kurumsal firmalar tarafından tercih edilmesinde ki en önemli sebep geri dönüşüm avantajı olan ve sürekliliği bulunan ambalaj çeşitlerinden birisi olmasıdır. Karton kutuların boyutlandırılmasında herhangi bir sınır bulunmamaktadır. Müşterinin isteği doğrultusunda devamlılığı söz konusu olan ve taşınacak eşyaların boyutlarına göre karton kutu üretimi yapılabilmektedir. Karton kutunun kurumsal firmalar tarafından tercih edilmesinde ki önemli sebeplerden biri de hem müşteriyi etkileyici bir baskısı olması hem de ürünün çok iyi korunmasını sağlamasıdır.

Karton Kutu İmalatı

 

Karton kutu imalatı her ne kadar basit olarak görünse de zorlayıcı aşamaları bulunmaktadır. Karton kutunun imal edilme sürecinde ürünün işlevselliğine ve sektöre göre öncelikle mukavvanın kalitesi belirlenmektedir. Her sektörde ki ürün yapısı farklılık gösterdiği için karton kutunun sahip olacağı özellikler kapasiteye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Karton kutunun kalitesini belirledikten sonra baskı aşamasında kullanılacak renkler tercih edilir. Genellikle karton kutular için kahverengi tonları kullanılır. Kahverengi tonlarında kraft, testliner ve beyaz olacak şekilde üç standart renk alternatifi vardır. Fakat karton kutu baskı aşamasında standart renklerin dışında tercih yaparak ürününüzün albenisini artırabilirsiniz.

Karton kutuların kalitesi ve renk tercihleri yapıldıktan sonra karton kutular için kullanılacak oluklu mukavvalar üretilir. Oluklu mukavva farklı birkaç aşamada gerçekleşir. Bunlar;

 • Ondüle oluşturma,
 • Ondüle ve düz kağıdın birleştirilmesi,
 • Maskeleme, kurutma,
 • Pilyaj ve kesme

Oluklu mukavva üretimi tamamlandıktan sonra karton kutu haline getirilmesi için makinelerden geçmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzde istiflenmiş olan mukavvalar tek makinede ki parkur üzerinde baskı, kesim, paketleme aşamalarından geçirilerek teslime hazır hale getirilmektedir.

Tek makine parkurunda karton kutular üzerine yapılacak baskılar için asetat jelatin üstüne hizalanan klişe takımı kullanılmaktadır. Asetatlanan klişelerin bağlandığı alt merdane ve boyanın bulunduğu üst merdane arasında boya teması oluşur. Her baskı rengi için farklı merdane ünitesi yerleştirilmiştir. 1.2.3.4 baskı renkleri sıralı olacak şekilde ayarlanmıştır. Tek makine parkurunda ilerleyen oluklu mukavvaya merdane döngüsü temas ederek baskı işlemini gerçekleştirir. Karton kutuların baskı işlemi tamamlandıktan sonra baskılanmış olan oluklu mukavvalar havalandırma deliği, tutamak, kesim vb. işlemlerden geçirilir. Daha sonra oluklu mukavva da ki kanal yarıkları ile yarıklara hizalı olacak şekilde karton kutuların köşe çizgileri iç taraftan pres işleminden geçirilir. Aynı zamanda mukavvanın iki ucunu birleştirebilmek için mukavvanın bir tarafında 3-4 cm olacak şekilde kulak bırakılır.

Tüm işlemleri tamamlanan oluklu mukavvaların iki ucunu birleştirmek için yapışma ünitesine girerler. Kulak hizası tutkallanıp mukavvanın diğer ucuyla birleştirilir. Mukavvanın ucu tutkallanan kenarın üzerini örtecek bir şekilde birleştirilmektedir. Bazı makinelerde yapışma ünitesi makineden ayrıdır. Müşterinin isteğine bağlı olarak mukavvanın uçlarını birleştirmek için dikişli-zımbalı makineler tercih edilebilmektedir.

Bıçak İzi Nedir?

 

Bıçak izi, baskı ürünlerinin kesim aşamasında kesim yapılacak sınırların önceden belirlenerek ayırt edilmesini sağlamak için yapılan işlemdir. Bıçak izi, kesim kalıbında önemli bir etkiye sahiptir. Baskı yapılacak ürünün fiziksel unsurlarını tamamlayan bir şablon görevi görmektedir. Genellikle müşterinin isteğine bağlı olarak özel kesim talep edilen baskı ürünlerinde grafik tasarım aşamasının tamamlanmasından sonra ürünün fiziksel şablonunu ortaya çıkarmak için yapılan ayarlamalardır. Baskı aşamasından önce bıçak izinin ayarlanması çok önemlidir.

Baskı ürünlerinin tasarım aşamasından sonra ürünün kırım ve kesim yerlerinin hesaplaması yapılarak kesim için doğru ve uygun koşullar oluşturulur. Baskı işlemi sonrası özel olarak üretilen bıçaklar kullanılarak ürünün son halinin tamamlanmasıyla özel bıçak ile kesilir ve kırım yerlerinden kırma işlemi yapılır. Özel kesim işlemi belirli ölçü ve boyut sistemine bağlı yapılmaktadır. Böylelikle bıçak izi için belirlenmiş olan hatlar üzerinden özel bıçaklar ile ilerlenerek müşterinin istediği sonuçlara ulaşılır. Ambalaj tasarımı sonrası kesim ile kırım noktalarının doğru olarak belirlenmesi ambalajın baskısı esnasında önemlidir.

Ambalaja Neden İhtiyaç Duyulur?

 

 • Ambalaj, kaliteli ve dayanıklı malzemeden üretildiği taktirde içerisine yerleştirilen ürün daha uzun ömürlü olur.
 • Ambalaj içerisinde ki ürün dış etkenlere karşı korunarak hava alması engellenir.
 • Ambalaj bir baskı ürünü olduğu için kurumsal bir firmanın imzasını taşımaktadır. Buna bağlı olarak firmanın reklamını yapma, müşteri kitlesi oluşturma vb. çalışmalar için tercih edilebilmektedir.
 • Ambalajlar dağıtım, taşımacılık gibi alanlarda kullanıldığında ürünler ambalaj içerisinde yer aldığından dolayı mağaza vb. yerlere ulaştırılırken bozulma, kırılma, dağılma gibi sorunlar meydana gelmez.
 • Dağıtım sırasında oluşabilecek çarpışmalardan zarar görmemesini sağlar. Aynı zamanda ürünün son kullanma tarihine kadar açılmadan kullanma imkanı sağlar.
 • Ambalaj, ürünün bulunmuş olduğu sektörde kalıcılığını, markasını, kalitesini etkileyen önemli bir malzemedir.
 • Mevcut veya potansiyel müşterileri etkileme noktasında dönemin gereksinimlerine bağlı tasarımı yapılan ambalajlar müşterilerin tercih etmesini kolaylaştırmaktadır.

Yukarıda sıralamış olduğumuz maddeler ambalajın tasarım aşamasında ki önemli faktörlerinden bir kısmıdır. Yalnız, ambalajda ki en önemli faktör görselliktir. Görsellik üzerine kurumsal firmanıza ait markanın ismi, barkodu, kurumsal renkleri vb. dikkat çekici etmenler firmayı istedikleri hedefe ulaştırdığı gibi hedef kitlenin de ilgisini çekmeyi sağladığı gibi güvenlerini de kazanır. Buna bağlı olarak ambalaj ürünleri üzerinde ki reklam çalışmalarına gereken önem verilmeli ki pazar payı daha yüksek olsun. Hedef kitleniz tarafından kısa sürede olumlu izlenimler alabilmek için öncelikle kusursuz bir ambalaj tasarımı ortaya koymanız gerekir. Bu sayede hem daha çok talep olacak hem de ürün üzerinden daha fazla kar elde edilebilmesi sağlanacak. Kısacası ürün satışında ve pazar alanında büyük pay elde edebilmek için en önemli faktör ambalaj tasarımıdır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir