Hazır Karton Kutu İmalatı Nasıl Yapılır?

Hazır Karton Kutu İmalatı Nasıl Yapılır?

Karton kutular gündelik yaşantıdan lojistiğe kadar farklı kullanım alanlarına sahiptirler. Kullanım amacı, karton kutu özelliğini belirler. Ortaya çıkan ihtiyaca göre kutuların boyutları, mukavemet beklentisine göre kalınlıkları ve kişiselleştirme beklentisi ile baskı özellikleri değişkenlik gösterir. Geri dönüştürülebilir malzemeden imal edilmesi, ürüne olan ihtiyacın sürekli olmasına neden olmaktadır. Düşük imalat maliyeti sebebi ile yük ve eşya taşımacılığı, kargo ve hediyelik eşya sektörleri; küçük ve büyük boy karton kutu modelleri ile çalışmayı tercih eder.

Hazır Karton Kutu İmalatı Nasıl Yapılır?

Hazır karton kutuların imalatı baskı, kesim ve paketleme olmak üzere üç aşamadan oluşur. Gelişen teknoloji ile birlikte bahsedilen üç aşama, tek bir parkur üzerinde tamamlanarak üretim gerçekleşir. Hazır karton kutu ana bileşeni mukavvadır. Mukavvanın kalınlığı ve diğer özellikleri, kutunun kullanım amacına göre seçilir. Kutu üretiminde kullanılan oluklu mukavvanın elde edilerek kutu imalatının yapılabilmesi için, aşağıda paylaşılan oluklu mukavva üretim aşamalarını tamamlaması gereklidir:

 • Ondüle (kıvrımlı) kağıt oluşturma
 • Ondüle ve düz kağıtları birleştirme
 • Maskeleme
 • Kurutma
 • Pilyaj (Katlama)
 • Kesme

Karton Kutular Nerelerde Kullanılır?

Karton kutuların kullanım alanları bireysel ve kurumsal olarak gruplandırılabilir. Satışı yapılan ürünlerin saklanması ve teslimat sırasında hasarsız bir şekilde müşteriye teslim edilmesine yönelik kullanım amacı, kurumsal kullanım amacına örnek verilebilir. Bireysel kullanım amaçları ise daha özel ihtiyaçları tanımlar. Verilecek bir hediyelik eşyaya etkili bir sunum hazırlama ihtiyacı, kutu kullanımın bireysel ihtiyaca verdiği karşılığa güzel bir örnektir.

Geliştirilen baskı yöntemlerinin etkisi ile kişiselleştirilebilen baskılı karton kutu modelleri, firmaların logoları ve sloganları ile üretim yapılmasına müsaade etmektedir. Böylece firmalar marka değerlerini ön plana çıkartacak tasarımlar ile akılda kalıcılıklarını artırabilmektedir.

Karton Kutu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Karton kutuyu seçerken dikkat edilecekler listesinin ilk sırasında, kutunun kullanım amacı yer alır. Nakliye sektöründe eşyalarınızı muhafaza etmek için kullanılan kutunun hediyelerinizi sunmak için tercih edilmesi, pek de akıllı bir seçim olmayacaktır. Kutu temin edecek kişiler kullanım amacını ilk planda tutmalı ve hediyelik karton kutu örneğinde olduğu gibi yanlış seçimlerden uzak durmalıdırlar. Yaptığınız seçimlerin şu kriterlere göre yapıldığından emin olmanız, doğru kutu seçtiğinizden emin olmak için yeterlidir:

 • Boyut
 • Kalınlık
 • Estetik
 • Marka tanıtım ihtiyacı
 • Fiyat

Karton Kutunun Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Karton kutuların fiyatı kullanılan ham madde, tasarım ve sipariş adedi gibi değişkenlere bağlı olarak farklı seyreder. Boş bir kutu ile desenli karton kutu arasında fiyat farkı olabileceği gibi; toptan yapılan satın almalarda, perakende alımlara göre daha düşük adet fiyatı ile karşılaşılmasına yol açar. En uygun fiyatla teminin yapılabilmesi için ihtiyacın doğru belirlenmesi gerekir. Tam ihtiyacınıza karşılık gelen doğru boyutları ve tasarım özelliklerini belirlemeniz ardından toplu alımı tercih ederek, karton kutunun maliyetini optimum düzeyde tutabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir