Asetat Kutu Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Asetat Kutu Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Asetat kutular hediyelik amaçla kullanılan şeffaf kutu modelleridir. Asetat kutu şeffaf katlama karton imalatında kullanılan PVC, PP ve PET gibi plastik malzemelerden üretilir. Satışı yapılan ürünün görülebilmesi, bu kutuların ürünü satabilme becerisine kuvvetlendirmektedir. Kullanım amaçları, farklı tasarım özelliklerinden yararlanılarak kutuların çeşitlendirilmesine yol açmıştır. Kullanılan malzemelerin kalitesiz ham maddelerden seçimi nedeniyle insan sağlığına zararlı sonuçlar doğurabilecek bu kutular güvenilir satıcılardan temin edilmelidir. Her sektör ihtiyacına yönelik kutu seçenekleri, üreticiler tarafından imal edilmektedir.

Asetat Kutular Nerelerde Kullanılır?

Asetat kutuların kullanım alanları yaygın olarak hediyelik eşya sektörüdür. Hediye edilecek eşyanın türüne göre kurumsal firmaların taleplerine yönelik üretilen kutular; bireysel beklentilere karşılık verebilmesi adına renk, boyut ve birkaç fonksiyon içerecek şekilde imal edilebilmektedir. Giyim, oyuncak, oto aksesuar, kozmetik ve sağlık sektörünün tercih ettiği küçük ve büyük boy asetat kutu ile aşağıdaki ürün seçenekleri şık bir şekilde müşteriye sunulabilir:

  • İç çamaşırı
  • Kravat
  • Havlu/bornoz takımı
  • Gömlek
  • Araç aksesuarı
  • Parfüm ve deodorant
  • Şekerleme
  • Çeşitli ilaçlar

Asetat Kutu Nasıl Yapılır?

Asetat kutularının imalatı iki aşamalı olarak yapılır. İlk aşamada mukavva kullanılarak karton kutu imalatı yapılır. İkinci aşamada ise plastik malzemelerden imal edilmiş şeffaf kapaklar, kutu ile uyumlu olacak şekilde imal edilir. İki farklı üretim elemanı birlikte kullanılarak asetat kutu yapımı tamamlanır. Kutunun kullanım amacı, üretim metodunda yapılacak küçük değişikliklerle tamamlanır. Siparişe uygun karton ve plastik malzemelerde baskı ve renklendirme metotları ile dekoratif beklentiler karşılanır.

Asetat kutuların imalatında ürünün görülebilir olması, tercih edilirliğini artırmaktadır. Perakende sektöründe faaliyet gösteren satıcılar ürüne temas edilmemesi sebebi ile memnuniyet duyarken; müşteriler de ne satın aldıklarını görebildikleri için asetat kutulardan memnundurlar. Pazarlama yönündeki bu başarısı nedeniyle uygulanacak tasarımlar dikkatli seçilmelidir.

Asetat Kutular İmalatında Nelere Dikkat Edilmeli?

Asetat kutuların imalatında dikkat edilecek husus, siparişin niteliği ile ilişkilidir. Kutunun kullanım amacı, imalat aşamasında seçilecek malzeme türü ve miktarını belirler. Kutuda kullanılan malzemenin seçimi ise insan sağlığı ön planda tutularak yapılmalıdır. Sağlığa olumsuz etkileyecek bileşenlerden uzak durulmalı ve imalatta tercih edilen malzemelerin 1. sınıf kalitede olmasına dikkat edilmelidir. Güvenilir üreticiler hammadde seçiminde taviz vermemektedir. Tedarik edilecek kutular için kaliteden ödün vermeyen firmalar tercih edilerek, malzeme konusundaki endişelerden kurtulmak mümkündür.

Asetat Kutu Fiyatları

Asetat kutuların fiyatları tasarım ile bire bir ilişkilidir. Klasik tasarımlar yerine silindir kutu gibi özel tasarımların tercih edilmesi, imalatta kullanılacak malzemelerin özelliğine etki etmesi sebebi ile fiyata yansıtılır. Müşteri beklentisine göre üreticiler, kutu üretimini çeşitlendirir. Böylece her beklentiye karşılık verebilecek ekonomik kutu seçenekleri var olmaktadır. Ayrıca yapılacak toptan satın almalarda ödenecek kutu bedeli aşağı çekilecektir. Toptan asetat kutu satın alınarak daha uygun adet fiyatı avantajından yararlanılabilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir